top of page

Fotorealizam
 
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
 
Fotografski realizam, je umetnički pravac u srodstvu sa hiperealizmom nastao krajem 60-ih i početkom 70-ih godina XX veka u SAD, kao reakcija na apstraktnu umetnost i akcionu umetnost kao u slikarstvu tako i u vajarstvu. Odlikuje se krajnje realističnim pristupom stvaraoca, jer slike podsećaju na fotografije. One zapravo i nastaju od fotografija, pristupom korišćenim i ranije u istoriji slikarstva, ali u ovom slučaju, fotografije ne služe samo kao referenca, već predstavljaju proizvod „zamrznutog“ momenta, koji će kasnije biti doslovno prenesen na platno.
Primer za fotorealizam- portret Marlin Monro
Vodeći srpski slikar hiperrealizma, koji je slavu stekao i širom sveta je Dragan Malešević Tapi (1941-2002).
Vodeći američki slikari fotorealizma su:
Ričard Estes (Richard Estes) (1932-),
Čak Klouz (Chuck Close) (1940-),
Odri Flek (Audrey Flack) (1931-),
Čarls Bel (Charles Bell) (1935-1995),
Ralf Goingz (Ralph Goings) (1928-).
Fotorealizam, poznat i kao superrealizam ili novi realizam, je najdominantniji u slikarstvu. Prva generacija američkih fotorealista uključuje slikare Ričarda Estesa (Richard Estes), Džona Bedera (John Baeder), Denisa Petersona (Denis Peterson), Džona Mendela (John Mandel), Roberta Behtla (Robert Bechtle), Odri Flek (Audrey Flack), Dona Edija (Don Eddy), Čaka Klouza (Chuck Close), Ralfa Goingza (Ralph Goings), i Ričarda Meklina (Richard McLean). Pošto ovi umetnici rade samostalno, teško je navesti jasno definisane odrednice stila. Međutim, ono što ih nesumnjivo povezuje su teme njihovih dela, koje se uglavnom odnose na svakodnevne, poznate prikaze u njihovoj okolini, smeštene u okvir urbanih pejzaža, portreta i mrtve prirode.
U skulpturi, jedan od retkih fotorealista je Dvejn Henson (Duane Hanson), poznat po izuzetno realističnim oslikanim skulpturama običnih ljudi obučenih u pravu odeću.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tatjana Zahar,  umetnik, slikar, rodjena 7. novembra 1966. u Kragujevcu. Njeno desetogodišnje stvaračko iskustvo  ogleda se u nekoliko samostalnih izložbi u Kragujevcu, Beogradu. Na međunarodnoj izložbi u Majdanpeku ( " Žene - slikari "  ) , osvojila je srca posetilaca i stručne kritike.
Cilj i želja joj je da slika dušom i  telom, dokle god joj laki potezi velikog majstora daju odgovore na pitanja realnog u imaginarnom... imenom boje oblika..

 

"Slikam iz duše, ljubavlju božanskom, a emocije su usmerivači i vodilje mog umetničkog izražavanja u vidu svih motiva počev od pejzaža, životinjakog sveta, mrtve prirode do portreta i aktova uživajući da oslikavam svoje snove lakim potezom velikog majstora..."

 Umetnica se izražava  u raznim tehnikama: ulje na platnu, pastel, crtež... a, njen slikarski opus određuje sinteza realizma i impresije čistog hiperrealizma  kadencom fotorealizma što je dodatni izazov i melem za dušu... 

 

bottom of page